Jak założyć wizytówkę Google Moja Firma?

W dzisiejszych czasach, gdy niemal każde zakupy zaczynają się od wyszukiwarki internetowej, zarejestrowanie twojej firmy na mapach Google to kluczowy element strategii marketingowej. Wprowadzenie przedsiębiorstwa do świata Wizytówki Google Moja Firma to nie tylko szansa na pozyskanie nowych klientów, ale także pewność, że Twoja firma zostanie znaleziona przez tych, którzy aktywnie poszukują lokalnych usług czy produktów.

google my business, listing, shop

Wizytówka Google to potężne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy, które pomaga w promowaniu biznesu w wyszukiwarce i na Google Maps. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak stworzyć wizytówkę w Google Moja Firma, aby zwiększyć widoczność swojej firmy w internecie?

W naszym wpisie blogowym dowiesz się jak przebiega proces dodawania profilu firmy w panelu Google Moja Firma krok po kroku!

Wizytówka Google Moja Firma -zakładanie wizytówki krok po kroku

Przeprowadzimy cię przez ten proces od podstaw – od założenie konta Google, aż po proces weryfikacji, który potwierdzi autentyczność Twojej obecności firmy w mapach Google Maps. Odkryj z nami, dlaczego założenie Wizytówki Google Moja Firma to nie tylko obowiązek dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim szansa na osiągnięcie sukcesu w świecie cyfrowej konkurencji.

 

Proces dodawania firmy do Google Maps jest prosty i przejrzysty. Zacznijmy od podstaw i dowiedzmy się, jak założyć wizytówkę Google Moja Firma w kilku prostych krokach! Gotowi na podróż po ścieżce do zwiększenia lokalnej widoczności online? Zaczynajmy!

1. Zaloguj się na konto Google lub utwórz nowe konto 

Wizytówka Google jest bezpośrednio powiązana z Twoim kontem. Zanim utworzysz swoją wizytówkę firmy na mapach Google, zaloguj się na swoje konto Google. Jeśli jeszcze go nie masz, koniecznie zarejestruj się tutaj.

Ważne jest, (jeśli masz taką możliwość) abyś korzystał z dedykowanego konta firmowego, a nie prywatnego. Zaleca się używanie adresu e-mail firmowego, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, które mogą się pojawić podczas nadawania dostępu wspólnikom czy pracownikom, dlatego jeśli nie masz firmowego konta Google, warto utworzyć nowe, którego nazwa będzie związana z domena firmy.

Ważne! Dodatkowym plusem będzie posiadanie wizytówki Google na tym samym adresie e-mail na którym masz dostęp do pozostałych usług Google dla swojej firmy na przykład Google Search Console. Pomoże to w jej dalszej optymalizacji.

2. Przejdź na stronę Google Moja Firma

Jeśli masz już konto Google, możesz skorzystać z kreatora wizytówki Google tutaj. Przejdź do panelu Google Moja Firma. To tutaj rozpoczynasz proces tworzenia wizytówki Google Maps, który umożliwia zarejestrowanie swojej firmy w Google.

Ważne! Dalsze zarządzanie wizytówką Google odbywa się również za pomocą tego panelu.

3. Wpisz pełną nazwę swojej firmy

Na początku procesu tworzenia wizytówki Google, zostaniesz poproszony o podanie nazwy swojej firmy. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, aby wprowadzić pełną nazwę działalności.

Możesz również rozważyć dodanie słów kluczowych, ale pamiętaj, aby były one związane z rzeczywistym profilem Twojej firmy. Unikaj nadmiernej przesady w stylu: “Najlepsza Chińska Restauracja w Warszawie – Bao restaurcja”, ponieważ algorytm wyszukiwarki Google szybko wykryje takie manipulacje, co w przyszłości może zaszkodzić widoczności Twojej wizytówki na mapach Google.

4. Wybierz profil Twojej firmy

Na tym etapie musisz zaznaczyć profil firmy, w zależności, czy świadczysz usługi stacjonarnie, czy na przykład tylko online.

Musisz zaznaczyć, czy jest to sklep online, sklep lokalny (z fizyczną siedzibą), czy też usługi (z dojazdem do klienta). Jeśli wybrałeś pierwszą opcję – sklep online – kolejnym krokiem będzie podanie adresu strony internetowej twojej firmy. Pamiętaj, aby podać pełen adres strony www.

Świadczysz usługi zarówno w sieci jak i stacjonarnie – co wtedy? Jeśli obsługujesz swoich klientów jednocześnie stacjonarnie i Twoja firma posiada stronę internetową, możesz zaznaczyć dwie opcje.

5. Kategorie działalności

Na kolejnym etapie zakładania wizytówki Twojej firmy, zostaniesz poproszony o wybór jednej kategorii, która najlepiej opisuje twoją firmę i jej charakter działalności. Pozwoli to Twoim potencjalnym klientom dowiedzieć się jakie świadczysz usługi.

To zadanie jest dość proste: jeśli prowadzisz salon kosmetyczny, wybierz z rozwijanej listy kategorię “Salon kosmetyczny”. Pozostałe kategorie, bardziej rozbudowane takie jak np. “Salon stylizacji rzęs”, czy “Gabinet makijażu permanentnego”, możesz dodać później, po zakończeniu procesu rejestracji profilu firmy w Google.

6. Adres firmy

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie fizycznych danych adresowych, takich jak: ulica, numer lokalu, kod pocztowy oraz miejscowość.

Po uzupełnieniu adresu będziesz mógł zaznaczyć opcję, jeśli Twoja firma dostarcza produkty lub świadczy usługi również właśnie u klienta (o ile jest to zastosowane w Twoim przypadku). Wybierając tę opcję, sygnalizujesz potencjalnym klientom, że nie obsługujesz ich w siedzibie firmy, lecz bezpośrednio u nich. Taka opcja jest popularna w przypadku branż takich jak budowlane, remontowe czy hydrauliczne. Dodatkowo w tym kroku będziesz miał możliwość zaznaczenia obszaru, na którym działa Twoja firma.

Ważne! Posiadanie fizycznego adresu jest głównym warunkiem do założenia wizytówki Google. Wprowadź dokładny adres – pozwoli to nie tylko Twoim potencjalnym klientom w znalezieniu siedziby firmy, ale posłuży również do weryfikacji wizytówki specjalnym kodem weryfikacyjnym (ostatni etap zakładania wizytówki).

7. Aktualne dane kontaktowe – numer telefonu i adres strony internetowej

Numer telefonu, podobnie jak dokładny adres strony internetowej jest kluczowy z punktu widzenia potencjalnego klienta. Uzupełnienie tych informacji ułatwia klientom skontaktować się z Tobą i przyczynia się do wyświetlania w lokalnych wynikach wyszukiwania map Google.

8. Wizytówka Google Maps – weryfikacja wizytówki kodem weryfikacyjnym

Jeśli uzupełniłeś wszystkie wyżej opisane pola, możesz przejść do weryfikacji wizytówki – to już ostatni krok. Aby to zrobić musisz otrzymać kod weryfikacyjny.

Weryfikacja wizytówki Google może przebiegać na dwa sposoby. Jednym z najczęściej dostępnych metod potwierdzenia wizytówki GMF jest otrzymanie pocztówki, która zawiera kod weryfikacyjny, tradycyjną pocztą. Pocztówkę wraz z instrukcjami otrzymasz w ciągu 15 dni. Pamiętaj, że Twoja nowo utworzona wizytówka firmy Google pojawi się na mapach Google dopiero po zweryfikowaniu jej za pomocą otrzymanego kodu.

Drugą metodą jest weryfikacja wizytówki poprzez numer telefonu, jednak nie zawsze jest ona dostępna.

Czy założenie Wizytówki Google Moja Firma jest płatne?

Nie, założenie Wizytówki firmy w Google Moja Firma jest bezpłatne. To kluczowa informacja dla przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystać potencjał obecności w środowisku online w lokalnych wynikach wyszukiwania Google, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Proces zakładania i prowadzenia wizytówki firmy w Google Moja Firma jest prosty i dostępny dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od skali działalności czy budżetu a stworzenie wizytówki firmy w Google to doskonała szansa dla przedsiębiorców, zwłaszcza dla tych początkujących, aby zbudować swoją obecność online i dotrzeć do lokalnej społeczności bez konieczności inwestowania dodatkowych środków finansowych. W ten sposób Google wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w budowaniu swojej obecności w świecie internetowym.

Warto jednak zauważyć, że chociaż założenie i posiadanie wizytówki firmy jest bezpłatne, Google oferuje również płatne opcje promocji, takie jak reklamy lokalne, które mogą zwiększyć widoczność firmy w danej lokalizacji. To dodatkowe możliwości, ale same podstawy, które obejmują stworzenie wizytówki i podstawowe korzystanie z funkcji usług Google Moja Firma, są dostępne bez opłat.

Jak zoptymalizować wizytówkę Google Maps?

Jeśli udało Ci się dodać firmę do map Google, warto zadbać o jej optymalizację. Google pozwala optymalizować wizytówki poprzez uzupełnianie szczegółowych danych kontaktowych (wraz z donośnikami do social mediów i adres strony www), rozbudowane kategorie działalności oraz wiele dodatkowych informacji na temat Twojej firmy. Co zrobić, żeby zwiększyć widoczność Twojej wizytówki w wynikach wyszukiwania?

Dodaj szczegółowe informacje: Upewnij się, że wszystkie kluczowe informacje o Twojej firmie są aktualne i kompleksowe. Dodaj tutaj adres firmy, dokładne godziny otwarcia, numer telefonu i link do strony internetowej. Im więcej informacji na temat Twojej firmy, tym lepiej – potencjalni klienci będą Ci wdzięczni!

Zdjęcia i wideo: Zdjęcia są wizytówką Twojej firmy online. Dodaj wysokiej jakości zdjęcia, prezentujące zarówno wnętrze, jak i zewnętrzne aspekty Twojego biznesu. Wideo to także doskonały sposób na wprowadzenie klientów w atmosferę Twojej firmy.

Odpowiadanie na recenzje: Regularnie monitoruj i odpowiadaj na recenzje klientów. Pokazuje to nie tylko, że cenisz opinie klientów, ale także świadczy o aktywnym zarządzaniu wizerunkiem firmy. Zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie są szansą na komunikację i budowanie relacji z klientem.

Aktualizuj informacje o godzinach otwarcia i nowych ofertach:

Bądź pewien, że godziny otwarcia są zawsze aktualne. Dodawaj i aktualizuj oferty, promocje czy nowości, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Promuj recenzje i oceny:

Zachęcaj zadowolonych klientów do zostawiania recenzji. Pozytywne recenzje i wysokie oceny mogą znacząco wpłynąć na widoczność wizytówki w rynkach wyszukiwania i decyzje potencjalnych klientów.

Monitoruj statystyki:

Korzystaj z narzędzi do monitorowania statystyk dostępnych w panelu Google Moja Firma i Google Analytics. To pozwoli Ci zrozumieć, jak użytkownicy znajdują i interakcjonują z Twoją wizytówką.

customer experience, best, excellent

Zakładanie wizytówki Google Maps – podsumowanie

W dzisiejszym cyfrowym społeczeństwie, gdzie większość naszych codziennych decyzji zaczyna się od internetu, obecność w wirtualnym świecie staje się nieodzowna dla każdego przedsiębiorcy. Wprowadzenie lokalizacji firmy na mapy Google za pomocą Wizytówki Google Moja Firma staje się kluczowym narzędziem, które pomaga w budowaniu lokalnej widoczności, przyciąganiu nowych klientów i budowaniu zaufania.

W naszym blogowym przewodniku krok po kroku, zgłębiliśmy tajniki tego, jak założyć wizytówkę Google Moja Firma, rozpoczynając od podstaw i docierając do bardziej zaawansowanych etapów. Zacząwszy od konieczności posiadania swojego konta Google, przez wybór kategorii działalności, aż po szczegóły związane z wprowadzaniem informacji o swojej firmie, przekroczyliśmy próg wejścia do wirtualnej witryny Twojego biznesu.