Jak zrobić audyt opinii z wizytówki Google?

Oceń ten wpis

Cześć! W tym odcinku chciałbym wam pokazać, jak wygenerować audyt opinii. Nie przedłużajmy, przejdźmy od razu do rzeczy.

Jak wygląda audyt opinii?

Zacznijmy może od tego, jak wygląda taki audyt. Mamy w nim wykres, który przedstawia nam oś czasu, oś z ilością opinii, a także ze średnią opinii. Jasnopomarańczowa linia wykazuje nam przyrost opinii w czasie, a ciemnoczerwona (czy ciemnopomarańczowa) średnią aktualną opinię na dany miesiąc. Przykładowo, jeżeli jesteśmy w tym miejscu, to widzimy kwiecień (apríl) i możemy zobaczyć, jak wyglądała ilość opinii oraz średnia ocena.

Oprócz tego, mamy też informacje w raporcie, jakie są najczęściej używane słowa kluczowe w opiniach.

Krok 1: Użycie narzędzia VPN

Przejdźmy do rzeczy. W pierwszym kroku potrzebujemy użyć narzędzia, które nazywa się VPN, z tego względu, że potrzebujemy zmienić naszą lokalizację. Mapy Google działają trochę inaczej na terenie Europy i po prostu nie wszystkie narzędzia na terenie Europy działają odpowiednio. Przykładowo, narzędzie, którego będziemy używać do audytu, nie działa dobrze na terenie Unii Europejskiej i zbiera dane błędnie lub wcale. W związku z tym, pobieramy darmowe narzędzie, które się nazywa Urban VPN. Pokażę wam, jak to zrobić.

Wpisujemy w wyszukiwarkę “Urban VPN”, następnie przechodzimy do zakładki “bezpłatne pobieranie”, klikamy “Dodaj do Chrome”, dodajemy wtyczkę. Następnie, gdy wtyczka się doda, klikamy w nią, akceptujemy warunki i wybieramy lokalizację. Ważne jest, żeby ta lokalizacja nie była na terenie Unii Europejskiej. Klikamy “Play” i tyle.

Krok 2: Pobranie wtyczki GMB Everywhere

Następny krok to pobranie wtyczki, która się nazywa GMB Everywhere. Ja już tę wtyczkę mam, ale pokażę wam, jak to zrobić. Jest to bardzo proste. Wchodzimy w odpowiednią stronę, klikamy “Dodaj do Chrome” i ta wtyczka się dodaje.

Krok 3: Wykonanie audytu

W następnym kroku wchodzimy w Google Maps, wpisujemy nazwę biznesu, który chcemy zaudytować, czekamy chwilę, aż wtyczki się załadują, i klikamy “Review Audit”. W tym momencie musimy poczekać około dwóch-trzech minut, aż wszystkie opinie zostaną zaciągnięte, a następnie pojawi się audyt. Uwaga: jeżeli nie będziecie zalogowani, będzie trzeba się zarejestrować lub zalogować, aby proces się zakończył.

Po zakończeniu procesu otworzy się automatycznie raport, który wcześniej pokazywałem. Możecie najechać dokładnie na kropki i zobaczyć, jakie były konkretne wyniki w poszczególnych miesiącach, jaka była średnia i tak dalej. Oprócz tego, możecie zobaczyć najczęściej używane słowa kluczowe w opiniach.

Podsumowanie

Jeżeli ten blog był pomocny, to będę bardzo wdzięczny za subskrypcję i lajka. Do zobaczenia w następnym blogu. Cześć!